Všetko, čo ste chceli vedieť o USB kľúčoch
Universal Serial Bus (USB), alebo „univerzálna sériová zbernica“ je mechanizmus používaný na pripojenie periférnych zariadení k počítačom. Odkiaľ prišiel, ako funguje, aké sú jeho varianty i všetko o populárnych USB kľúčoch sa dočítate v našom článku.
Pred príchodom technológie USB obsahoval počítač zvyčajne jedno alebo dve sériové pripojenia, paralelný port, konektory klávesnice a myši a v niektorých prípadoch port joysticku. Štandard USB bol zavedený v polovici 90. rokov niekoľkými americkými spoločnosťami, najmä IBM, Intel a Microsoft Corporation, ako priamočiarejší spôsob pripojenia počítačových periférií. Port poskytoval štandardný spôsob pripojenia rôznych zariadení a ponúkal značné rýchlostné výhody oproti iným alternatívam.
Vo všeobecnosti USB označuje typy káblov a konektorov používaných na pripojenie mnohých typov externých zariadení k počítačom. Predstavenie prvého modelu iMacu od Apple Inc. v roku 1998 bolo veľkým prelomom. Vytvorením populárneho a dobre prijímaného stroja iba s pripojením USB prinútil Apple ostatných výrobcov, aby tento štandard prijali. Odvtedy väčšina periférnych zariadení vrátane tlačiarní, skenerov a klávesníc používa USB. Prijatie tohto štandardu podnietilo dokonca aj vytvorenie nových technológií (napríklad prenosné pamäťové kľúče, ľudovo nazývané USB úložisko, ktoré nakoniec nahradili diskety a do určitej miery i CD nosiče).
Definícia USB kľúča
Kompaktný plug-and-play úložný systém, ktorý využíva flash pamäť a je dostatočne kompaktný na pripojenie ku kľúčenke, je USB flash disk, známy aj ako USB kľúč (alebo USB pero). Nahradil kompaktný disk (CD), ktorý sa používal dovtedy a mal viaceré nevýhody.
Operačný systém zariadenia identifikuje USB kľúč ako vymeniteľnú jednotku a priradí mu písmeno pamäťovej jednotky, hneď ako používateľ zapojí pamäťovú kartu flash do USB portu. Jednotka USB flash môže ukladať dôležité súbory, zálohy údajov, uchovávať obľúbené nastavenia alebo programy, vykonávať diagnostiku problémov so zariadením alebo spúšťať operačný systém zo zavádzacieho zariadenia USB. Tento disk podporujú Microsoft Windows, MacOS, rôzne verzie Linuxu a niekoľko bootovacích ROM BIOSov.
Krátka história USB kľúčov
Prvý flash disk prišiel na trh v roku 2000 s úložnou kapacitou 8 MB. V apríli 2000 bolo oznámené USB 2.0, označované aj ako Hi-Speed USB. Tento projekt založila USB 2.0 Supporter Group, organizácia vedená spoločnosťami Compaq, Hewlett-Packard, Intel, Lucent Technology a Microsoft. USB 2.0 ponúka maximálnu rýchlosť prenosu dát 480 Mbps. To zvýšilo produktivitu až 40-krát. Je spätne kompatibilný, takže USB flash disky môžu rýchlo migrovať pomocou originálnej USB technológie.
V novembri 2008 bol uvedený na trh USB 3.0, známy aj ako USB SuperSpeed. V januári 2010 sa začalo dodávať prvé úložisko USB kompatibilné s 3.0. SuperSpeed USB bol vytvorený komunitou USB Promoter Community s cieľom zlepšiť prenosovú rýchlosť dát a znížiť spotrebu energie. Keď je aktívny, má nižšie požiadavky na napájanie a je spätne kompatibilný s USB 2.0.0. USB 3.1, označované ako SuperSpeed + alebo SuperSpeed USB 10 GB/s, bolo odhalené v júli 2013. Zvýšilo rýchlosť prenosu dát a zlepšilo kódovanie dát pre väčšiu priepustnosť.
Dôležitosť a všeobecné využitie USB kľúčov
USB flash disky nespotrebúvajú elektrinu a nemajú žiadne mechanické časti. Či už sú zapuzdrené v plaste alebo gume, sú dostatočne odolné, aby vydržali elektrické šoky, nárazy a prach, a sú zvyčajne vodotesné. Keď je jednotka odpojená od systému alebo sa stroj vypína a jednotka je stále neporušená, informácie o jednotkách USB flash môžu byť uchovávané po dlhú dobu. To umožňuje používateľom prenášať súbory z prenosných počítačov a stolných počítačov na jednotku USB flash alebo na účely zálohovania.
Ako fungujú USB kľúče
Na rozdiel od iných vymeniteľných diskov sa flash disk po pripojení nemusí reštartovať, nevyžaduje batériu ani externý zdroj energie. Niektorí predajcovia poskytujú ďalšie funkcie, ako je ochrana heslom a ovládače (drivers) na stiahnutie, čo umožňuje, aby bol počítač kompatibilný s predchádzajúcimi zariadeniami, ktoré nemali porty USB.
Nevýhodou jednotky USB flash je obmedzený počet slučiek zápisu a mazania, možná strata údajov a zraniteľnosť voči ransomvéru pred zlyhaním disku. Problémom je aj únik informácií, keďže systémy sú kompaktné a ťažko kontrolovateľné. Keď je zariadenie zapojené do infikovanej siete, dôjde k narušeniu bezpečnosti súvisiacemu s malvérom. Ale autentifikácia a častá kontrola USB flash diskov obyčajne postačia na ochranu pred narušením bezpečnosti.
Nie všetky flash disky sú rovnaké. To platí najmä s ohľadom na pamäťové čipy, ktoré napájajú USB. Ako centrálny komponent flash diskov je najdôležitejším faktorom pri nákupe zabezpečenie toho, aby boli vaše USB vybavené vysokokvalitnou flash pamäťou. Flash disky sú dostupné v rôznych kapacitách, zvyčajne od 64 MB do 1 TB.
USB porty
Port, ako sám názov naznačuje, je vstupná brána do zariadenia, alebo zásuvka. Všetky moderné počítače majú aspoň jeden USB port. Nižšie je uvedený zoznam typických miest, kde ich môžete nájsť.
- Stolový počítač - má zvyčajne dva až štyri porty vpredu a dva až osem portov vzadu.
- Notebook - má jeden až štyri porty na ľavej, pravej alebo oboch stranách prenosného počítača.
- Tablet - USB pripojenie na tablete sa nachádza v nabíjacom porte a je zvyčajne Micro-USB a niekedy USB-C. Niektoré tablety majú aj ďalšie USB porty
- Smartfón - USB port na smartfónoch slúži podobne ako na tabletoch na nabíjanie a aj prenos dát vo forme USB-C alebo Micro-USB.
Každá verzia USB portu je spätne kompatibilná a dopredu kompatibilná, čo znamená, že môže podporovať akúkoľvek verziu pod alebo nad jej aktuálnym číslom. Napríklad, zariadenia navrhnuté s technológiou USB 1.1 a 2.0 pracujú v porte 3.0. Treba však poznamenať, že zariadenia s nižšími verziami bežia pri svojej natívnej prenosovej rýchlosti, aj keď USB 3.0 je schopné vyššej. Podobne, ak pripojíte zariadenie USB 3.1 do portu USB 2.0, maximálna prenosová rýchlosť zariadenia 3.1 je obmedzená na rýchlosť portu 2.0.
USB štandardy
Vývoj USB zariadení prináša pravidelne zmeny, ktoré zvyšujú ich kapacitu a rýchlosť. Tieto štandardy je dobré ovládať, pretože významne rozhodujú pri výbere jednotlivých zariadení.
- USB 1.x je štandard externej zbernice, ktorý podporuje rýchlosť prenosu dát 12 Mbps a môže podporovať až 127 periférnych zariadení.
- USB 2.0, tiež známy ako vysokorýchlostné USB, môže podporovať prenosovú rýchlosť až 480 megabitov za sekundu (Mbps) alebo 60 megabajtov za sekundu (MBps).
- USB 3.0, tiež známy ako SuperSpeed USB poskytuje dve jednosmerné dátové cesty pre príjem a odosielanie dát súčasne. USB 3.0 podporuje prenosové rýchlosti až do 5,0 gigabitov za sekundu alebo 640 megabajtov za sekundu. Po vydaní USB 3.1 je pre marketingové účely oficiálne premenovaný na „USB 3.1 Gen1“.
- USB 3.1, tiež známy ako SuperSpeed+, bol sprístupnený 31. júla 2013 a dokáže prenášať rýchlosť až 10 Gbps, čím je v súlade s prvou generáciou Apple Thunderbolt kanála. V súčasnosti mnoho zariadení používa revízie USB 3.0 a 3.1 na zlepšenie výkonu a rýchlosti.
Okrem vyššie spomenutých sú dnes k dispozícii už aj verzie USB4, o ktorých sa zmienime neskôr.
USB konektory
USB konektory, alebo zástrčky, sa dodávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Väčšina konektorov USB, vrátane štandardných USB, Mini-USB a Micro-USB, má dva alebo viac variantov konektorov.
Mini-USB, tiež známy ako mini-B, sa používa s digitálnymi fotoaparátmi a počítačovými perifériami. Mini-USB bolo do značnej miery nahradené káblami Micro-USB a USB-C na novších zariadeniach.
Micro-USB bolo navrhnuté tak, aby nahradilo Mini-USB. Dva druhy Micro-USB sú Micro-A a Micro-B, pričom obe majú veľkosť konektora 6,85 x 1,8 mm, hoci konektory Micro-A majú väčšiu maximálnu veľkosť zaliatia. Káble Micro-USB sa používajú na pripojenie počítačových periférií, ovládačov videohier a na nabíjanie smartfónov. Zatiaľ čo mnohé spoločnosti inovujú na konektory USB typu C, Micro-USB sa stále bežne používa s elektronickými zariadeniami.
USB typu C je súčasťou väčšiny moderných smartfónov so systémom Android, vlajkových lodí notebookov a iných zariadení pripojených cez USB. Na rozdiel od iných foriem pripojení sú káble USB-C reverzibilné, čo znamená, že sa správne zapoja bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú „hore nohami“.
Okrem nabíjania batérií a prenosu dát dokážu USB-C káble zobrazovať video. Z tohto dôvodu niektorí výrobcovia odstránili štandardné porty USB aj HDMI v prospech portov USB-C.
Kapacity a rýchlosti prenosu dát USB kľúčov
Prenosová rýchlosť USB sa neustále zvyšuje a aj pri rozhodovaní o tom, aké zariadenie si obstaráte, hrá dôležitú úlohu. USB kľúče, ako sme už spomenuli, majú dnes rôznu kapacitu a tie najlepšie dokážu uchovať až 1 TB dát. Ruka v ruke s tým rastie aj prenosová rýchlosť USB. Tu je prehľad jednotlivých verzií, zoradených od najrýchlejších:
- USB4 2.0: Táto verzia USB4, ktorá podporuje 80 Gbps (81 920 Mbps), bola vydaná v októbri 2022.
- USB4: Na základe špecifikácie Thunderbolt 3 podporuje USB4 rýchlosť 40 Gbps (40 960 Mbps).
- USB 3.2 Gen 2x2: Zariadenia kompatibilné s rozhraním USB 3.2, známe aj ako USB 3.2, sú schopné prenášať dáta rýchlosťou 20 Gb/s (20 480 Mb/s), nazývané Superspeed+ USB dual-lane.
- USB 3.2 Gen 2: Kompatibilné zariadenia, ktoré sa predtým nazývali USB 3.1, dokážu prenášať dáta rýchlosťou 10 Gb/s (10 240 Mb/s), nazývanou Superspeed+.
- USB 3.2 Gen 1: Predtým nazývaný USB 3.0 , kompatibilný hardvér môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 5 Gbps (5 120 Mbps), nazývanú SuperSpeed USB.
- USB 2.0: Zariadenia kompatibilné s USB 2.0 môžu dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 480 Mb/s, nazývanú vysokorýchlostné USB.
- USB 1.1: Zariadenia USB 1.1 môžu dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 12 Mb/s, ktorá sa nazýva Full Speed USB.
Bezpečnostné vlastnosti a šifrovanie USB kľúčov
Najznámejšie bezpečnostné riziká spojené s USB kľúčmi vznikajú pri jeho strate, alebo odcudzení a následnom zneužití údajov, ktoré sú na ňom uložené. Pretože 90 percent zamestnancov využíva USB disky na pracovisku, sú atraktívnym cieľom pre kyber-zločincov.
Tí využívajú takzvané „škodlivé“ USB kľúče, ktoré obsahujú vopred naprogramovanú stratégiu útoku, ktorá im umožňuje ukradnúť dáta používateľa, získať prístup k jeho klávesnici, monitorovať jeho obrazovku a zašifrovať jeho údaje výmenou za požiadavku na výkupné.
Zariadenia USB môžu nielen prenášať malvér a šíriť vírus hneď po pripojení k sieti, ale môžu byť tiež nastražené a prevziať kontrolu nad klávesnicami, a to všetko pri spustení na pozadí a bez toho, aby to používateľ rozpoznal.
Ak je váš USB flash disk chránený heslom – alebo ešte lepšie, zašifrovaný, nemali by ste sa príliš obávať, ak ho stratíte. Šifrovanie nikto neprelomí (určite nie modernou, komerčne dostupnou technológiou), preto budú vaše informácie v bezpečí aj v prípade straty alebo krádeže zariadenia.
Napriek tomu ale platí niekoľko zásad pri používaní USB kľúčov. Ako prvé varovanie je, aby ste nevkladali neznáme flash disky do citlivých počítačových systémov.
Pre domáce a firemné počítače používajte iný flash disk. Okrem toho môžete zakázať automatické spustenie deaktiváciou funkcie Autorun.
USB kľúče ako reklamné predmety
USB kľúče sú ideálnym marketingovým nástrojom na posilnenie poznania firemnej značky. Ocení ich každý, kto má doma alebo v práci počítač a potrebuje odkladať či prenášať súbory, takže ak ho využijete na umiestnenie svojho loga, bude jeho užívateľovi dlho pripomínať vašu existenciu.
Výhody použitia USB kľúčov ako reklamných predmetov
Jednou z najväčších výhod USB kľúčov ako reklamného darčeka je, že sú praktické a užitočné. Možno ich použiť na ukladanie a zdieľanie dôležitých dokumentov, fotografií a videí, vďaka čomu sú ideálnym darčekom pre študentov, profesionálov a kohokoľvek, kto potrebuje mať svoje dáta v bezpečí a ľahko dostupné.
Okrem toho je možné jednotky USB prispôsobiť logami, sloganmi a farbami značiek, čo z nich robí efektívny marketingový nástroj. Firmy ich môžu použiť ako propagačný darček na podujatiach, veľtrhoch alebo ako súčasť programu uznania zamestnancov. Pomáha to nielen podporovať povedomie o značke, ale vytvára to aj pozitívny dojem z podnikania.
Ďalšou výhodou USB kľúčov ako reklamného darčeka je, že sú ekologické. Na rozdiel od iných reklamných produktov, ako sú perá alebo poznámkové bloky, ktoré končia na skládke, je možné USB disky použiť viackrát, čím sa znižuje množstvo odpadu a podporuje sa udržateľnosť.
Možnosti personalizácie USB kľúčov
USB kľúče sa vyrábajú v množstve štandardných vyhotovení, ale nič nebráni tomu, aby ste si navrhli akýkoľvek tvar a nechali vyrobiť USB kľúče na mieru. Je to na vašej fantázii a na možnostiach výrobcu. Svojich zákazníkov tak môžete prekvapiť darčekom v podobe autíčka, alebo imitácie ozajstného kľúča – dobrých nápadov nájdete nespočetné množstvo. Rovnako, ako môžete využiť plochu kľúča na tlač loga, či iného nápisu, ktorý charakterizuje vašu firmu.
Výber správneho USB kľúča
Všeobecne sa odporúča pri výbere flash disku zamerať najmä na jeho kapacitu, rýchlosť čítania a zápisu informácií. Ak ho plánujete využívať len na kopírovanie menších súborov, ako sú textové dokumenty alebo hudba, bude vám stačiť disk s rozhraním 2.0. Ak však plánujete kopírovanie veľkých súborov (filmov alebo videí) určite siahnite po USB kľúči s čo najväčšou rýchlosťou čítania a zápisu.
Ako rozpoznať kvalitný USB kľúč
Predovšetkým kupujte u renomovaných predajcov a od renomovaných výrobcov. Nechcete si predsa kúpiť flash disk, ktorý nevydrží ani pár použití a nedajbože taký, ktorý prenesie do zariadenia nežiaduce vírusy.
Faktory, ktoré treba zvážiť pri kúpe USB kľúča
Pred kúpou USB kľúča je dobré vedieť niekoľko vecí:
- Kvalita pamäte – uistite sa, že pamäť vášho disku pochádza od spoľahlivého dodávateľa (Samsung, SanDisk, Intel, Micron...).
- Kapacita – Rozmyslite si, čo je potrebné pre váš projekt a podľa toho nakupujte.
- Formát čipu – USB 3.0 sa odporúča pre jednotky s kapacitou 8 GB a viac.
- Možnosti konektora – USB-C je v súčasnosti najpoužívanejší, ale sú aj disky s viacerými konektormi v jednom.
- Záruka – každý renomovaný predajca by mal poskytnúť dlhodobú alebo doživotnú záruku.
- Cena – u mnohých je na prvom mieste, ale pre kúpu kvalitného USB kľúča by mal byť podstatný jej pomer ku všetkým predchádzajúcim podmienkam.
Údržba a starostlivosť o USB kľúče
Ako správne používať a uchovávať USB kľúče
Ako každé zariadenie, aj USB kľúč vyžaduje adekvátne zaobchádzanie a starostlivosť. Samozrejmosťou je chrániť ich pred namočením, prachom, nadmerným teplom, alebo chladom.
Inou témou je ich ochrana pred zneužitím, na čo v zásade postačí ochrana PIN kódom, alebo šifrovaním. Moderné kľúče môžu byť vybavené aj čítačkou odtlačkov prstov.
Najnovšie trendy a inovácie v oblasti USB kľúčov
USB kľúče sa v digitálnom veku stali nevyhnutným nástrojom na ukladanie a prenos dát.
Pri pohľade do budúcnosti sa zdá, že budúcnosť USB diskov je ešte jasnejšia. S pokrokom v technológii sú USB disky rýchlejšie, efektívnejšie a majú väčšiu úložnú kapacitu. Výsledkom je, že jednotky USB sú teraz schopné ukladať veľké množstvo údajov vrátane videí vo vysokom rozlíšení, obrázkov vo vysokom rozlíšení a zložitých softvérových aplikácií.
V závislosti od výrobcu majú jednotky v súčasnosti kapacitu od 8 gigabajtov do 1 terabajtu a predpokladá sa, že budúce úrovne kapacity prekročia 2 TB a spolu s tým porastú aj prenosové rýchlosti.
- Účtovanie reklamných predmetov: Ako na to? [Postup]
- Antistresové pomôcky: Pomôžu vám zbaviť sa stresu?
- Work-life balance: Praktické tipy na šťastný a úspešný život
- Ako vás smart hodinky nakopnú k zdravšiemu životnému štýlu?
- Čo je wellbeing a ako ho podporiť na pracovisku?
- Tipy na najlepšie teambuildingové aktivity
- Čo je motivácia a ako ju viete zlepšiť?
- Psychologické princípy za úspechom reklamných predmetov
- Čo je to branding a prečo ho potrebujete?
- Dôležitosť pitného režimu a tipy, ako ho dodržiavať
- Spomaľte vďaka antistresovým omaľovánkam + omaľovánky zadarmo na stiahnutie
- Plánovač produktivity: Ako prevziať kontrolu nad svojim časom a úlohami
- História reklamných predmetov
- Myslite na nákup kalendárov a diárov už v septembri
- Ako na propagáciu vašej značky?
- Darujme nemocniciam písacie potreby
- Ako sa vyrábajú hrnčeky na kávu
- Psychológia farieb pri výbere reklamných predmetov
- Základné ekologické materiály
- Ako vybrať dobré reklamné tričká
- Reklamné predmety trochu inak
- Reklamné predmety a korporátny dizajn
- Reklamný predmet, ktorý nikdy neomrzí
- 5 jednoduchých krokov, ako sa odlíšiť od konkurencie
- Porazte konkurenciu nápaditosťou