Základné ekologické materiály
Pripravili sme pre vás zoznam základných ekologických materiálov, ktoré by mal poznať každý človek, ktorý sa zaujíma o našu planétu. Zapamätajte si tieto udržateľné ekologické materiály a pri ďalšom nákupe si vyberte produkty vyrobené práve z nich.
Bambus
Bambus je vždy zelená rastlina z čeľade trávnikov, ktorá má viac ako 1400 druhov. Väčšina z nich pochádza z teplých a vlhkých tropických klimatických podmienok, no darí sa im skoro všade, okrem veľmi chladných regiónov. Bambusy, ktoré poznáme v súčasnosti, sa vyvinuli z prehistorických tráv, ktoré datujeme až spred 30 až 40 miliónov rokov. V minulosti bol práve bambus hlavným zdrojom potravy pre bylinožravcov.
Bambus je najrýchlejšie rastúca rastlina, niektoré druhy majú zaznamenaný rast 910 mm za jeden deň. Aj keď typickejšia miera rastu pre bežne pestované bambusy je 30 - 100 mm za deň počas vegetačného obdobia. Zbierajú sa od dvoch do troch rokov cez päť až sedem rokov v závislosti od druhu. Bambus je tiež veľmi plodný, každú jar produkuje nové steblá zo svojho neustále rastúceho koreňového systému bez ohľadu na zber zrelých stoniek.
Jeho hlavnou výhodou je rýchla obnoviteľnosť, keďže bambus dokáže narásť do svojej plnej výšky a hrúbky už za 3 až 5 rokov, na rozdiel od iných stromov, ktorým podobný rast trvá desiatky rokov. Na tento rýchly rast nie je potrebné použitie žiadnych pesticídov ani hnojív, bambus sa dokonca samoobnovuje a nové rastlinky vyrastú priamo z tých starých. Bambus nevyžaduje veľa vody a zaobíde sa bez komplexného zavlažovania, väčšinou mu stačí len bežná dažďová voda. Zaujímavosťou je, že absorbuje 5-krát viac uhlíka a produkuje až o 35% viac kyslíku ako podobné druhy stromov.
Bambus je veľmi pružný a pevný materiál, preto sa tiež používa ako stavebný materiál. Je prirodzene antibakteriálny, čo z neho robí vhodný materiál na použitie pri výrobe zubných kefiek, hrebeňov a iných kúpeľňových doplnkov. Tkanina vyrobená z bambusového vlákna sa používa aj na oblečenie a plienky.
Veľkou výhodou bambusovej látky je jej odolnosť a mäkkosť na dotyk, preto je populárna, okrem použitia na oblečenie, aj na výrobu uterákov, posteľnej bielizne, županov, či spodnej bielizne.
Zaujímavé vlastnosti a výhody bambusových tkanín:
- Antibakteriálne
- Antimykotické
- Hypoalergénne
- Neutralizujú pachy
- Dobrá absorpcia vlhkosti
- Odolnosť
- Priedušnosť
Korok
Korok je vonkajšia kôra korkového duba, je to úplne prírodná surovina. Je to udržateľný a obnoviteľný zdroj, pretože korkový strom nie je vyrúbaný, iba kôra je odstránená, aby sa získal korok, po ktorej strom okamžite začne produkovať novú kôru. Akonáhle je korkový dub asi 25 rokov starý a priemer jeho kmeňa je 70 centimetrov, môže sa z kmeňa každých 9 rokov odrezať korok. Tieto stromy sa dožívajú približne 200 až 300 rokov. Najväčšia výhoda korku je, že je úplne biologicky rozložiteľný a recyklovateľný.
Korok je zložený zo 45% zo suberínu, vďaka ktorému má svoju elasticitu, 27% z lignínu (izolačná zložka), 12% z polysacharidov (textúra korku), 6% z triesloviny (farebnosť korku), a 5% z ceroidov (hydrofóbna zložka zabezpečujúca vodeodolnosť). Korok má priemernú hustotu okolo 200kg/m3 a veľmi nízku tepelnú vodivosť. Zároveň je korok veľmi ľahký materiál, ktorý váži len 0.16 g/cm3 a teda vo vode ho nadnáša.
Zaujímavosťou je, že viac ako polovica svetovej produkcie korkovej kôry je z Portugalska. Korkový dub je tak veľkou súčasťou tejto krajiny, že v roku 2011 bol portugalským parlamentom vyhlásený za ich národný strom. Najstarší strom tohto druhu s názvom „Whistler Tree“ sa nachádza na juhu Portugalska, v Águas de Moura, bol posadený v roku 1783! Je vysoký 14 metrov a priemer jeho kmeňa je až 4.15 metra. Takýto veľký strom dokáže vyprodukovať naozaj nadmerné množstvo korku, v roku 1991 to bolo až 1200 kg, čo je priemerný objem bežného korkového dubu za celý svoj život.
Korok je ľahký, nepriepustný pre kvapaliny a plyny, elastický a stlačiteľný, poskytuje tepelnú a zvukovú izoláciu. Kvôli týmto vlastnostiam sa používa v rôznych výrobkoch. Keď je vyťažená kôra vysoko kvalitná, je známa ako „jemný“ korok a vyrábajú sa z neho zátky do fliaš na víno a šampanské. Prvá úroda zvaná „panenský“ korok však zvyčajne produkuje materiál nižšej kvality, ktorý má ešte nepravidelnú štruktúru a väčšiu tvrdosť. Z prvých dvoch úrod sa vyrábajú najmä izolácie, podlahy a rôzne dekoračné predmety.
Nazberané listy z korku - spolu s použitými zátkami, ktoré sa zhromažďujú - sa melú a vyrábajú sa z nich nové korkové výrobky, ako sú podlahy, topánky, korkové dosky, izolácie, tašky, kabelky, peňaženky a mnoho iných.
Výhody korku:
- Vodeodolný
- Antibakteriálny
- Odolný
- Ľahký
- Flexibilný
Drevo
Drevo je jednou z najstarších prírodných surovín, ktoré ľudstvo využíva. Stromy sú tu pre nás historicky v mnohých funkciách: ako palivo, pri stavbe lodí, pri výrobe nábytku, ako materiál na kreslenie, zatiaľ čo nerozrezané živé druhy prispievajú k estetike a k znižovaniu znečistenia ovzdušia. Stromy získavajú 90% svojej výživy z atmosféry a iba 10% z pôdy.
Počas procesu výroby dreva sa využije až 99% materiálu, čo prispieva k zníženiu odpadu skoro k nule. Pri kúpe dreva je však dôležité sledovať, či je z udržateľných zdrojov a či má FSC certifikát. Ak je drevo dobre ošetrené a má pravidelnú starostlivosť, vyznačuje sa vlastnosťami dlhovekosti, napríklad drevené podlahy alebo dvere môžu mať životnosť aj viac ako 100 rokov.
Vzduchové komory v dreve lepšie absorbujú a udržujú teplo, čo v praxi znamená, že ak máte doma drevené podlahy, nemusíte využívať veľa energie na vykurovanie, čím šetríte životné prostredie. Využitie dreva v domácnosti má, podľa štúdií, značný vplyv a pomáha redukovať stres, podobne ako pobyt v prírode.
Drevo je biologicky rozložiteľný materiál a obnoviteľný zdroj. Naše drevené výrobky pochádzajú z rôznych drevín, ako je orech, borovica a breza. Drevené výrobky majú prírodný a trvanlivý vzhľad spojený s vysokou hodnotou, čo z neho robí dokonalý materiál pre elegantné a exkluzívne výrobky. Strom je tiež pozoruhodným symbolom v mnohých mytológiách a náboženských tradíciách, známym ako strom života alebo strom poznania.
Drevo má všestranné využitie, populárne je najmä v stavbárskom priemysle (stavba domov, plotov, nábytku), v domácnosti (kuchynský riad, dekorácie, hračky), v športe (hokej, biliard, ping pong), v umení (sochy, rámy na obrazy, hudobné nástroje) a mnoho iného.
Výhody dreva:
- Dlhá životnosť
- Udržuje teplo
- Unikátnosť
- Farebná prispôsobivosť
Papier / recyklovaný papier
Recyklácia papiera je proces, pri ktorom sa zo starého papiera robia nové papierové výrobky. Recyklovať sa dajú tri hlavné zdroje odpadu. Mlynský a predspotrebiteľský odpad sú odpady z výroby, ktoré sa vyhodili predtým, ako boli pripravené na spotrebiteľské použitie. Spotrebiteľský odpad je papier, ktorý sa zbiera po použití konečnými užívateľmi. Zahŕňa odpadový papier z kancelárií a domov, staré noviny a obaly.
Približne 40% papierovej buničiny sa vyrába z dreva, z toho iba 9-16% buničiny je vyrobenej z rezov stromov, zvyšok pochádza z odpadového dreva, ktoré sa tradične spaľovalo. Väčšina papierenských spoločností tiež sadí stromy, aby pomohla opätovnému rastu lesov. Stromy vypestované špeciálne pre produkciu buničiny tvoria 16% svetovej produkcie buničiny.
Na výrobu recyklovaného papiera sa využíva menej energie, vody a tak isto produkuje menšie uhlíkové emisie ako bežná papierenská výroba. Ďalšou výhodou je menej odpadu, keďže papier je možné opätovne recyklovať 4- až 5-krát. Väčšina ľudí je zvyknutá, že recyklovaný papier musí byť hnedý, no v súčasnosti nespoznáte biely recyklovaný papier od bežného.
Pri kúpe recyklovaného papiera je dôležité všímať si aj jeho certifikáty. Jeden z uznávaných certifikátov je ECO LABEL, ktorý garantuje, že pri výrobe nebol použitý chlór, optické zjasňovače a halogénové bielidlá. Druhý známy certifikát je FSC, ktorý garantuje, že použité drevo bolo z lesov s trvale udržateľným lesným hospodárstvom. Ďalej poznáme certifikát Nordic Swan alebo Blue Angel.
Juta
Juta je prírodné textilné vlákno vyrobené z rastliny juty. Poskytuje pomerne drsnú a veľmi odolnú tkaninu, ktorá je vysoko odolná proti oderu a škvrnám. Vďaka týmto vlastnostiam je juta ideálnym materiálom pre tašky. Jutová tkanina je jednou z najlacnejších textílií na svete a druhým najviac vyrábaným rastlinným vláknom (prvé miesto má bavlna). Pri pestovaní má juta celkovo pozitívny vplyv na životné prostredie, je biologicky odbúrateľná a má minimálnu uhlíkovú stopu. Pre lepšiu predstavu, každý hektár s posadenou rastlinou juty absorbuje približne 15 ton oxidu uhličitého a vypustí 11 ton kyslíka. Ďalšou pridanou hodnotou tejto rastliny je, že v mieste, kde rastie, zvyšuje úrodnosť pôdy ďalších rastlín alebo iných plodov.
Tejto rastline sa najviac darí v teplých a vlhkých podmienkach, kde sa striedajú monzúnové obdobia. Viac ako 80% svetovej produkcie sa nachádza v delte Gangy a krajiny s najväčšou produkciou juty sú Bangladéš, India, Čína, Mjanmarsko a Thajsko. Vlákno juty je zo stonky rastliny a jej vonkajšej vrstvy a zbiera sa, keď má rastlinka aspoň 4 až 6 mesiacov. Zvyšky rastliny sa nevyhadzujú a tiež sa dajú využiť, listy sa varia a jedia sa ako zelenina a zvyšok stonky sa použije ako palivo alebo stavebný materiál.
Juta je síce najviac populárna na odolné tašky, no využiť sa dá na mnoho iných spôsobov. V Indii je veľmi populárna aj na tvorbu oblečenia, no do módy sa dostáva aj v podobe búnd, svetrov a topánok. Ďalej sa využíva na výrobu nábytku, kobercov, rohoží, závesov alebo hojdacích sietí. Jutové vrecia sa často používajú na dobré uchovanie ovocia a zeleniny. Zaujímavosťou je, že zo surovej zelenej juty sa dá vyrobiť aj papier, no v súčasnosti nie je táto možnosť až tak využívaná.
Výhody juty:
- Odolná
- Nízka cena
- Nepodlieha korózii
- Možnosť farbenia
Slama
Slama sa skladá zo suchých stoniek obilných rastlín, ako je pšenica, ovos, raž, jačmeň a pohánka. Má niekoľko použití, vrátane paliva, podstielky a krmiva pre zvieratá, doskových košov, výplňový baliaci materiál, výroby košíkov alebo sa dá využiť aj ako izolácia pri stavbe jednoduchších domov. Najobľúbenejšie predmety zo slamy sú klobúky a košíky. V Kórei sú dokonca populárne aj slamené sandále, ktoré sa volajú Jipsin. V Japonsku využívajú slamu na obaľovanie stromov ako ochranu pred zimou a škodcami. Slama je ako každý organický materiál ekologická a biologicky odbúrateľná. Ako vedľajší poľnohospodársky produkt je to tiež lacný materiál.
Výhody slamy:
- Nízka cena
- Ľahká dostupnosť
- Odolnosť
Sklo
Sklo je silný a mimoriadne odolný materiál, ktorý je zároveň veľmi dekoratívny. Je vyrobený z prírodných surovín, najmä piesku, sódy a vápenca, bez akýchkoľvek chemických vrstiev alebo prísad, čo z neho robí najbezpečnejšiu možnosť balenia potravín a nápojov. Na skladovanie a balenie potravín je výbornou voľbou vďaka svojej ochrannej bariére proti externým vplyvom, potraviny si teda zachovajú dlhšie svoju chuť a vôňu. Má mnoho ďalších všestranných použití, napríklad okenné tabule, optika, v komunikačných sieťach a tiež ako tepelne izolačné materiály.
Je 100% a nekonečne recyklovateľný bez straty kvality, znovu použiteľný a naplniteľný. Mnoho firiem tiež využíva systém znovu naplniteľných obalov alebo výmeny starého obalu za nový. Keď sa sklenené produkty správne recyklujú, toto sklo je teda ďalej použité na výrobu nových fľašiek alebo obalov. V konečnom dôsledku teda nie sú potrebné žiadne ďalšie prírodné suroviny a vďaka recyklácii je možné ročne ušetriť až 12 miliónov ton surovín.
Recyklácia skla šetrí energiu, keďže na tvorbu nových sklenených produktov zo starého skla je potrebné menej energie v nižších teplotách ako pri použití nových surovín. Tento proces tak isto redukuje uhlíkové emisie, každá tona recyklovaného skla ušetrí približne 670 kg oxidu uhličitého.
Výhody skla:
- Nepriepustnosť
- Ochrana produktov
Vápencový cement
Hlavným materiálom vápencového cementu je voda a mletý vápenec, oba sa nachádzajú v prírode. Vďaka teplu tvoria tieto materiály spojivo, vďaka čomu je materiál veľmi odolný.
Výrobky z vápencového cementu majú vysokú kvalitu a sú veľmi trvanlivé. Ich ekologický dopad je v porovnaní s plastovými predmetmi relatívne nízky, najmä ak sú kombinované s inými prírodnými materiálmi, ako je bambus.
Bavlna
Bavlna je prírodná surovina vyrobená z mäkkých vlákien, ktoré pokrývajú a chránia semená rastlín bavlny. Pochádza z tropických a subtropických oblastí po celom svete. Hlavnými vývozcami bavlny sú India, Spojené štáty americké, Čína, Brazília a Pakistan.
Väčšina bavlny sa zberá mechanicky. Vlákna sa potom spriadajú do priadze alebo nite a použijú sa na výrobu mäkkej, priedušnej textílie. Bavlna dobre udržuje teplo a preto je často prirovnávaná k zmiešanine hodvábu a vlny. Prirodzená farba bavlny je biela alebo jemná žltkastá biela. Vďaka svojej odolnosti, priedušnosti a príjemnému povrchu je práve bavlna najpopulárnejšia a najviac produkovaná tkanina na svete. Približne až 75% odevných produktov vo svete obsahuje nejaké percento bavlny.
Bavlna sa používa na výrobu niekoľkých textilných výrobkov, ako sú módne odevy (tričká, svetre, rifle, šaty, atď), kúpeľňové textílie (uteráky, župany, predložky), bytový textil (deky, posteľná bielizeň) a tak isto aj zdravotnícke textílie. Používa sa tiež v rybárskych sieťach, kávových filtroch, stanoch, bavlnenom papieri a pri viazaní kníh. Z bavlníkového semena sa vyrába aj bavlníkový olej, ktorý je konzumovateľný ako akýkoľvek iný rastlinný olej.
- Priedušnosť
- Ľahkosť
- Mäkkosť
Organická bavlna
Organická bavlna je bavlnené vlákno, ktoré je vyrobené z geneticky nemodifikovaných rastlín, bez použitia syntetických pesticídov a hnojív, prostredníctvom procesu, ktorý zachováva biologickú rozmanitosť. Tkaniny z organickej bavlny majú etický a zodpovedný proces pestovania a zberu: optimálne pracovné podmienky pre poľnohospodárov a ochrana životného prostredia v pestovateľských oblastiach.
Poľnohospodárske pôdy, ktoré nepoužívajú chemikálie sú v konečnom dôsledku dlhšie úrodné v porovnaní s pôdami, ktoré sú konštantne vystavené pesticídom, teda organickí pestovatelia bavlny môžu svoju pôdu využívať podstatne dlhšie.
Organické pôdy sú vo všeobecnosti zdravšie a správajú sa ako špongia, teda ak je silnejšie obdobie dažďov, dokážu zadržať vodu dlhšie ako pôdy napustené rôznymi chemikáliami. Ďalším benefitom je, že pesticídy a iné chemické hnojivá sa nedostanú cez pôdu do blízkych riek alebo jazier.
Pri kúpe produktov z organickej bavlny je dôležité sledovať aj jej certifikáty. Napríklad, organizácia Global Organic Textile Standard (GOTS) sa zaujíma o spracovanie organickej bavlny a kontroluje, aby pracovníci na bavlníkových plantážach mali zabezpečené vhodné pracovné podmienky. GOTS zastrešuje spracovanie, výrobu, balenie, označovanie, obchodovanie a aj distribúciu textílií tak, aby boli dodržané všetky hygienické a pracovné normy a pracovníci dostali spravodlivo zaplatené. Ďalší certifikát, ktoré si môžete všímať je označenie Fair Trade, ktoré zabezpečuje, že pracovníci majú férové podmienky počas celého procesu výroby textílie.
Recyklovaná bavlna
Recyklácia bavlny je mechanický proces: po vytriedení, tkaniny prechádzajú cez stroj, ktorý ich rozdrví na priadzu a ďalej na surové vlákno. Potom sa točí do nových priadzí na ďalšie použitie v iných výrobkoch. Teda v skratke, bavlnená textília sa recykláciou zmení na bavlnené vlákno, ktoré sa dá znova využiť na výrobu nových produktov.
Recyklovaná bavlna sa získava z dvoch zdrojov:
- Pred použitím spotrebiteľom: tu sú zahrnuté rôzne zvyšky a odrezky látok a zvyšky vedľajších produktov tkanín.
- Po použití spotrebiteľom: oblečenie, uteráky, čalúnenie, bytové textilné doplnky, ktoré sa znovu použijú.
Najväčšie množstvo recyklovanej bavlny pochádza z prvej kategórie, najmä zrezané zvyšky látok pri výrobe iných produktov. Druhá kategória má jedno úskalie a to je ťažšie triedenie spôsobené rôznymi farebnými odtieňmi, zmesami látok a náročnosťou práce.
Kúpou produktov z recyklovanej bavlny prispievate k redukcii textilného odpadu a podporujete udržateľnú a cirkulárnu produkciu.
Recyklovaný PET (rPET)
PET (polyetylén tereftalát) je termoplast, ktorý je 100% recyklovateľný na rovnaké výrobky z PET (vlákno a fľaše). PET sa najčastejšie používa na balenie nápojov, potravín, výrobkov osobnej starostlivosti a farmaceutických výrobkov, ktoré sú označené kódom # 1 na dne fliaš, nádob a kontajnerov.
Materiál PET zhromaždený na recykláciu sa počas procesu starostlivo separuje a čistí. Triedené fľaše sú rozomleté na „vločky“. Tieto vločky sa potom vo viacerých fázach dôkladne umyjú, aby sa odstránili zvyšky nečistôt alebo cudzích materiálov. Materiál sa zahrieva, aby sa roztavil plast, ktorý je extrudovaný do vlákien a nasekaný na malé pelety. Peletizovaný plast poskytuje materiál jednotnej veľkosti, ktorý je možné znovu zaviesť do výrobného procesu.
rPET možno použiť pre množstvo aplikácií. rPET, ktorý sa spriada na vlákno, sa tiež používa na výrobu odevov, búnd, polárneho rúna, opakovane použiteľných tašiek na prenášanie a dokonca aj izolácie striech. PET plast je možné opakovane recyklovať bez akejkoľvek zmeny jeho vlastností alebo kvality.
Najväčšie výhody rPET:
- Nižší environmentálny dopad: pre lepšiu predstavu, recyklácia 1 kg PET produktov predstavuje zníženie CO2 emisií o 3 kg, tak isto nespotrebuje také množstvo energie ako výroba nových PET produktov.
- Menej odpadu: najväčšia výhoda recyklovaných produktov je znovupoužitie produktov, ktoré by inak skončili na skládkach.
- Podpora cirkulárnej ekonomiky a produkcie: bola by predsa škoda nevyužiť PET materiál, ktorý sa dá 100% recyklovať, vďaka rPET sa môžu vyrobiť nové produkty bez použitia nových materiálov.
- Farebná prispôsobivosť
PLA plast
PLA je termoplastický polyester vyrobený z obnoviteľných zdrojov, ako je kukuričný škrob alebo cukrová trstina, známy tiež ako „bioplast“. Je biologicky odbúrateľný a má podobné vlastnosti ako plasty na báze ropy, ako je polypropylén (PP) alebo polyetylén (PE). Medzi najbežnejšie použitia PLA patria plastové fólie, fľaše a biologicky odbúrateľné zdravotnícke pomôcky, zatiaľ čo PLA vlákno môže nahradiť aj neobnoviteľné polyesterové textílie.
Výroba PLA plastov nezaťažuje životné prostredie tak ako bežné plasty, uhlíkové emisie sú dokonca o 80% nižšie a skleníkové plyny o 75%. Tento materiál je rozložiteľný v podmienkach komerčného kompostovania po dobu 12 týždňov.
Bioplast z pšeničnej slamy/ z bambusových vlákien
Pšeničná slama je vedľajší poľnohospodársky produkt, je to steblo, ktoré zostane po zbere pšeničných zŕn. Opätovné použitie tohto prírodného odpadu tiež znižuje mieru škodlivín, ktoré sa často dosahuje spálením a prispieva tak k znečisťovaniu ovzdušia. Druhotný produkt slamy, steblo, obsahuje organickú zlúčeninu lignín, ktorá má starosti to, že rastlina pevne stojí. Kombinácia cukru a rozloženého lignínu vytvorí bioplast, ktorý sa ďalej môže spracovať na výrobu pohárov, tanierov alebo príborov. Po použití sa dá okrem kompostu aj znovu roztaviť.
Výhody bioplastu z pšeničnej slamy:
- Biologicky rozložiteľný: v domácom komposte sa rozloží za 3 až 6 mesiacov.
- Obnoviteľný a udržateľný zdroj
- Na výrobu sa spotrebuje menej energie a vypustí menej CO2
- Extra bonus – šetrí výrub stromov, keďže pšeničná slama sa môže použiť aj na výrobu papiera
Bambus je rýchlo obnoviteľný zdroj. Je rýchlo rastúci a plodný - je možné ho zbierať už po dvoch až piatich rokoch a každú jar vyrastú z koreňov nové výhonky. Bambusový plast je tvorený zmesou bambusových vlákien a látkou, ktorá tieto vlákna spojí a drží ich na mieste, najčastejšie je to epoxidová živica. Bambusové vlákno sa však môže kombinovať aj s rôznymi inými syntetickými vláknami. Najčastejšie sa používa na výrobu obalov na jedlo, hračiek, elektrických súčiastok alebo dokonca aj autodielov.
Vláknami vystužené plasty sú kompozitné materiály, ktoré sa vyrábajú kombináciou plastov (napríklad PP alebo ABS) s prírodnými vláknami (ako je bambusové vlákno alebo pšeničná slama). Táto kombinácia poskytuje pružnejší a odolnejší materiál a produkty, ktoré môžu slúžiť dlhšiu dobu. Pridanie prírodných vlákien tiež znamená, že sa vo výrobnom procese použije menej termoplastov. Ak tieto výrobky vážia menej ako tradičné plastové predmety, vyžaduje ich preprava menej paliva, čo ich robí ešte udržateľnejšími.
- Účtovanie reklamných predmetov: Ako na to? [Postup]
- Antistresové pomôcky: Pomôžu vám zbaviť sa stresu?
- Work-life balance: Praktické tipy na šťastný a úspešný život
- Ako vás smart hodinky nakopnú k zdravšiemu životnému štýlu?
- Čo je wellbeing a ako ho podporiť na pracovisku?
- Tipy na najlepšie teambuildingové aktivity
- Čo je motivácia a ako ju viete zlepšiť?
- Psychologické princípy za úspechom reklamných predmetov
- Čo je to branding a prečo ho potrebujete?
- Dôležitosť pitného režimu a tipy, ako ho dodržiavať
- Spomaľte vďaka antistresovým omaľovánkam + omaľovánky zadarmo na stiahnutie
- Plánovač produktivity: Ako prevziať kontrolu nad svojim časom a úlohami
- Všetko, čo ste chceli vedieť o USB kľúčoch
- História reklamných predmetov
- Myslite na nákup kalendárov a diárov už v septembri
- Ako na propagáciu vašej značky?
- Darujme nemocniciam písacie potreby
- Ako sa vyrábajú hrnčeky na kávu
- Psychológia farieb pri výbere reklamných predmetov
- Ako vybrať dobré reklamné tričká
- Reklamné predmety trochu inak
- Reklamné predmety a korporátny dizajn
- Reklamný predmet, ktorý nikdy neomrzí
- 5 jednoduchých krokov, ako sa odlíšiť od konkurencie
- Porazte konkurenciu nápaditosťou